Domů

По pусски

Povídky a humoresky

Jaroslav Hašek

Genealogie J. Haška

Napsali o Haškovi

Menger o Haškovi

Co se nikam nevešlo

Hospody

Švejkův zpěvníček

Švejkův slovník

Fotogalerie 1. část

Fotogalerie 2. část

Dokumenty

C. a k. armáda

Kde jsem hledal

 

MAPY

Švejkova cesta 1.část

Švejkova cesta 2.část

Hašek v Praze

Haškovy toulky

Hašek ve válce

Historická mapa Haliče

IR91 v Haliči část 1.

IR91 v Haliči část 2.

 

4 Osudy dobrého vojáka Švejka 4
Délka cesty:0,89 km a jeho pouť po cestách první světové války na mapách Google Celková délka: 3,40 km
     
     
     
     
 

Kniha první, hlava 4.  Švejka vyhodili z blázince

Začátek cestyPředchozíNásledujícíSeznam

 

CESTA DO BLÁZINCE

Všimněte si vpravo nahoře, kde je uvedena celková délka Švejkovy pouti [na této stránce zdůrazněna červeně]. Ano zatím urazil pouhopouhých 3,4 km a co se vše kolem něj událo!

 Hašek píše v předchozí, 3.hlavě:

Nížepodepsaní soudní lékaři basírují na úplné duševní otupělosti a vrozeném kretenismu představeného komisi výše ukázané Josefa Švejka, vyjadřujícího se slovy jako ,Ať žije císař František Josef I.’, kterýžto výrok úplně stačí, aby osvětlil duševní stav Josefa Švejka jako notorického blba. Nížepodepsaná komise navrhuje proto: 1. Zastaviti vyšetřování proti Josefu Švejkovi. 2. Odpraviti Josefa Švejka na pozorování na psychiatrickou kliniku ku zjištění, jak dalece jest jeho duševní stav nebezpečný jeho okolí.

Z toho plyne, že nebyl převezen, či převeden do ústavu pro duševně choré čili blázince, ale na pozorování na psychiatrickou kliniku.  I když bylo hodně možností kam mohli Švejka odvést. Já jsem se rozhodl pro místo, kde je dnes Neurologická klinika, nazývaná v roce 1938 jako Ústav pro choromyslné, ale na starších mapách si můžeme přečíst název Irrenhaus - čili blázinec.Jednak je to od zemského soudu nedaleko a potom se jedná  o instituci, se kterou měl Hašek své zkušenosti, neboť  zde byl po svém pokusu o sebevraždu v roce 1911 hospitalizován a zde poznal i  prof. Heverocha, jehož jméno potom cituje v románu:„Já těm soudním lékařům nic nevěřím,“ poznamenal muž inteligentního vzezření. „Když jsem jednou padělal směnky, pro všechen případ chodil jsem na přednášky k doktoru Heverochovi, a když mě chytili, simuloval jsem paralytika právě tak, jak ho vyličoval pan doktor Heveroch....." viz také Jedová chýše, Hašek a Švejk

 

"Kateřinky" během let

 

Blázinec 1840. V červeném kroužku je "Jedová chýše"

Blázinec 1913

Ústav pro choromyslné 1938

Neurologická klinika 2011

 

Královský zemský český blázinec  byl ve Slupech [nyni Na Slupi], č.p. 450, podle [107], a mapy z roku 1869. Dnes je zde nemocnice svaté Alžběty.

 

Blázinec Na Slupi

O tomto blázinci píše Hašek v románu:

Tak jsem tam u ní seděl na zemi a pořád si říkám: ,Je to tetička, nebo to není tetička?’ A tak mě našli u ní sedět druhý den sousedi. Potom jsem byl v blázinci ve Slupech, a když nás potom před válkou v Bohnicích postavili před komisi, byl jsem uznán za vyléčenýho a hned jsem musel jít dosluhovat na vojnu za ty léta, co jsem promeškal.“

Psychiatrická léčebna Bohnice je v Praze 8 . Ústav byl založen počátkem 20. století (na průčelí vchodové budovy je uveden rok 1909) a byl tehdy společně s vídeňským ústavem nejmodernějším a největším obdobným ústavem v Rakousku-Uhersku. Na snímku z AHMP jsou Bohnice s léčebnou v roce 1926.

 

 
 
 
Licence Creative Commons

autor románu:Jaroslav Hašek, poznámky a mapa: Jaroslav Šerák

použity záběry z filmu "Dobrý voják Švejk" a "Poslušně hlásím ", režiser Karel Steklý