Obzor českých paní a dívek

 

 

Redaktor-vydavatel časopisu Obzor českých paní a dívek navštívil mne a po delším zdráhání vysvětlil příčinu své návštěvy.

V zájmu časopisu jest nucen oženiti se s nejstarší předplatitelkou. Doufá tím pojistit se finančně i rozšířit časopis. Jest však nucen za příčinou sňatku opustit Prahu, neboť jeho nevěsta žije v Olomouci, kde pochovala před třiceti lety své staré rodiče i o deset let staršího bratra. Jde mu o toto: Rozhodně je přesvědčen, že mně to neučiní žádných obtíží, když za jeho nepřítomnosti vydám nové číslo jeho časopisu. Psát tam nemusím nic, rukopisů je v tiskárně na dvě čísla. Jedině mne prosí, abych udělal korektury, byl při lámání časopisu, aby rubriky nebyly přeházeny.

Podal jsem mu ruku a řekl: „Udělám pro vás vše. Váš časopis kráčí ve šlépějích naší milé Olgy Fastrové z Národní politiky, a proto jest mi sympatickým.“

Redaktor Obzoru českých paní a dívek odjel do Olomouce a já šel sestavit nové číslo do tiskárny a vybrat rukopisy.

Nelíbily se mi. Byly tam články, připravené do tisku, jako: „Praktické pleny pro dítky“, „Kulturní význam tanečních hodin“, „Proč musí být kuchyňský nábytek bíle lakovaný“, „Hodí-li se kapr k použití v různých ročních dobách“, „Povinnost snoubence“, „Jak podřezávat králíky“.

Články byly vodnaté, bez hlubokého vznětu i rozmachu.

Řekl jsem faktoroví tiskárny, že si všechny články beru domů, poněvadž se ani jeden nehodí, a že celé číslo napíši sám. Zprvu sestavil jsem senzační zprávu o sňatku redaktora-vydavatele s nejstarší předplatitelkou. Napsal jsem, že nevěstě je 90 let a má jmění 1 500 000 Kč, takže po zaplacení 500 000 Kč dluhů, které má časopis, bude možno přikročit k jeho rozšíření a zvelebení. Aby však tento památný den zůstal všem odběratelkám v paměti, že vydavatelstvo snižuje předplatné na čtvrtinu.

Pod tím uveřejnil jsem surový útok na paní Olgu Fastrovou z Národní politiky pro její článek „Oprava stolu pro hostinu v domácnosti“ v „Ženské hlídce“. Napsal jsem, že Národní politika strojí hostiny pro keťasy, poněvadž paní Olga Fastrová v článku píše, že pro osobu se počítá u stolu nejméně 70 cm místa a příbory že musí být stříbrné a pořad jídel při rodinné hostině v domácnosti takový: polévka, ryba, masitá pečené, drůbež, sýr, ovoce, cukroví, bonbóny. Nápoje: likéry, šery, malaga, vína francouzská. Končil jsem přáním, aby se všichni keťasové i s celou redakcí Národní politiky na takových hostinách přežrali a pukli.

Po tomto sprostém výpadu napsal jsem pojednání o kuchyni, ve kterém jsem dokazoval, že kuchyně mají být odděleny od bytu a přeneseny za město a na samotách na zahradu, aby vzduch v pokojích, přiléhajících ke kuchyni, nebyl znečišťován výpary. Jestli není možno přenésti kuchyň na město nebo do jiného domu, jeví se kuchyň znamenitým vytápěcím prostředkem v době uhelné krize a doporučoval jsem přenésti ložnici do kuchyně. Rozhodně však jsem protestoval proti hubení švábů v kuchyni, neboť z nich může býti znamenitá polévka. I přidal jsem recept:

Hnědá polévka ze švábů.

Dej vařiti asi 18 dkg švábů, které jsi dříve ve studené vodě vyprala, a nalej na ně necelý půllitr studené vody. Než zhoustnou, míchej, aby se ke dnu nepřichytili. Jakmile švábi zhoustnou, dej je na méně teplé místo, aby zvolna vřeli; můžeš je také vařit v páře. Když voda nad šváby již nestojí a jsou již dosti měkcí, přidej kousek másla, asi jako kokosový ořech, můžeš přidati i deset žloutků a hodně promíchej. Pak nalej na to bujón a nes na stůl, dávajíc pozor, abys nezakopla a někoho neopařila. Jestli někoho opaříš, natři ho lněným olejem a posyp práškem ze sušených vařených skořápek račích a odvez pacienta do nemocnice. Maso raků však nezahazuj, rozsekej ho, přidej zelené sekané petržele, uprav bledou máslovou jíšku a račí omáčkou oblož zadělávaná kuřata a odnes opařenému do nemocnice. Zemřel-li mezitím, navštiv paní Olgu Fastrovou a optej se jí, jak si máš dát ušít černé smuteční šaty, aby ti slušely. Při pohřbu neplač, abys nerozmazala pudr na tváři a nevypadala jako pomalovaný Sioux.

Po tomto univerzálním návodu přidal jsem článeček Rozděleni práce v domácnosti a drobné rady pro mladé hospodyňky:

Hlavní podmínkou spokojenosti a klidu v domácnosti jest správný rozvrh času a důslednost konání. Vidí-li některá kuchařka, že některé jídlo vyžaduje delší přípravy, začni s úpravou dříve. Chceš-li například v neděli předložit polévku s jaterními knedlíčky, rozvrhni si celou práci na týden. V pondělí umel na strojku masovém kousek hovězích jater, které v úterý sítkem protlač. Ve středu vlož na rendlík kousek másla, na velikosti nezáleží. Ve čtvrtek to všechno osol, přidej trochu pepře a tlučeného květu i marjánky, v pátek přidej ještě kousek česneku a dva žloutky. V sobotu míchej to všechno na těsto a udělej knedlíčky velikosti ořechu. V neděli kup v nejbližší restauraci hrnec hovězí polévky, vlož do ní knedlíčky a nes na stůl. Jak viděti, uspoříš tak po celý týden mnoho volného času, který můžeš využitkovat k svému vzdělaní. Rovněž jednou z nejdůležitějších vlastností každé hospodyňky jest, aby byla spořivá a uměla moudře naložiti s penězi, nevydávala tedy tolik, co by přesahovalo její příjem. Proto doporučujeme, aby hospodyňky braly všechno na dluh. V případě odsouzení pro podvod naše redakce, mající vlivné známé v ministerstvu spravedlnosti i na Hradčanech, vymůže odklad trestu. Rozhodně nedoporučujeme platiti vše ihned, neboť nutno stále počítati na zabezpečení budoucnosti, abychom se jednou neocitli v nebezpečí při nejmenší hře osudu, kdy před námi se otevírají vrata Pankráce.

Kuchařka má pamatovati, že tělu, aby prospívalo, jest nutná změna stravy. Proto pamatujte si, že každodenně musí měnit maso. V pondělí vaří z kýty, v úterý z vrchního šálu a osekaného ocasu, ve středu z dolního květu, ve čtvrtek z hořeního, v pátek z ledviny, v sobotu z oháňky, v neděli z klihovatky. Jsou-li hosté, mi vždy býti jídla tolik, aby ještě kousek zbyl. Proto jest nejlépe, počítá-li se vždy na jednoho hosta jeden vůl, jako to bývá na diplomatických hostinách. Nemůže-li host již více jíst, odvede se do vedlejšího prázdného pokoje, strčí se mu prst do krku a přivede se potom opět ke stolu, což doporučují četní, i vyhlášení lékaři. Při úpravě štola lahodí oku svěží květy a hosté bývají velice překvapeni, najdou-li v zimě na stole pestré luční kvítí, kytice polního jetele, kopretin, vlastnoručně natrhané. Taková událost rozzáří zajisté každou jemnou duši, zjasní a zapudí mráčky z čela a rozveselí tvář každého stolovníka.

Po tomto článku následovala úvaha „Má-li býti dívka cudnou?“ V článku tom rozbil jsem cudnost napadrť a poukázal na to, jak dělají kariéru mnozí „bobečkové“ v ministerstvu republiky.

Následoval článek „Ženich a nevěsta“, tj. úryvky z knihy Pohlavní zdravověda od dr. Schillmanna z Lipska. Poté následovala báseň:

Štěstí domácího krbu
Bábovka s kunerolem, buchta maková,
aprovizace, velikonoční beránek,
ministr Brdlík, mazanec velikonoční.
Buchta maková. Bábovka.
Bábovka z bramborové mouky.
Agrárníci. Dobytek, buchta škrobová.
Jemně kynutá bábovka, jiná bábovka.
Pryč s ministrem! Bábovka šlehaná!

Nové číslo vyšlo přesně, dbal jsem, aby nebylo též v administraci žádného zdržení s rozesíláním, a dnes čtu ku svému údivu v novinách:

„Včera ráno v deset hodin se zastřelil před tiskárnou bratří Karasů známý redaktor-vydavatel Obzoru českých paní a dívek, který v noci přibyl z Olomouce. Případ jest tím tragičtější, že sebevrah se před týdnem oženil. Poslední jím vydané číslo dá soudit, že tak učinil z duševní poruchy ...“