Epochální vynález českého agrárníka

 

 
Ten pan rada u zemského výboru, který vede v evidenci agrárnické žádosti o zemské subvence na býky, voly, krávy, telata, včeličky, vepře, králíky, vzorné chlívky, hnojiště, zahrádky, štěpy atd., otevřel jednoho rána žádost tohoto podivného obsahu:

P. p. J. K!

Slavný zemský výbore!

Níževúctěpodepsaný dovoluje si nejuctivěji poníženě prosit o udělení podpory na chov nové odrůdy vepřů, která v dějinách českého prasečkářství bude znamenati památnou událost. Uvažuje o tom, že šunky našich českých prasat jsou světoznámou lahůdkou, přemýšlel níževúctě podepsaný o tom, jak by se dala výroba šunek zlevniti a zároveň rozmnožiti, takže by se pak sláva českého prasete mohla ještě více šíříti po celém světě. Otázka je nyní skvěle rozřešena. Podařilo se mi po dlouhém úsilí spářiti české prase se stonožkou a přikládám fotografii prasete, které je výsledkem mých pokusů. Toto prase má po své matce stonožce sto noh, a po svém otci praseti má na těchto nohách sto krásných českých šunek.

Vypiplání tohoto báječného tvora stálo mne mnoho peněz a mnoho práce a mám-li rozmnožiti jeho rod, potřebuji k tomu rovněž peněz. Proto se obracím na slavný zemský výbor se žádostí o subvenci aspoň 20.000 K prozatím. Dostanu-li ji, pošlu každému pánovi od zemského výboru půl prasete s padesáti šunkami. O přímé vyřízení této žádosti uctivě prosí

Karel Komžička, farář, jako svědek.

Znamení ruky  +++ Kleofáš Bubřina.

V Pobertovicích, 1. října 1909.

Přílohou: Jedna fotografie.

Zemský výbor o této žádosti dlouho jednal, ale pak ji na návrh agrárníků zamítl z toho důvodu, že by pářením prasete se stonožkou značně klesly ceny vepřového masa, zvláště šunek a lid v Čechách by pak náramně zdivočel, kdyby se vepřová pečeně dostala aspoň jednou týdně na jeho stůl. Jeden ze zástupců agrárníků v zemském výboru však navrhl, aby s oním dovedným panem Bubřinou zahájila zemědělská rada jednání v tom směru, aby se pokusil o spáření českého agrárníka s opicí. Kdyby tento pokus vedl ku zdárným výsledkům, měli by pak agrárníci jako opice čtyři ruce a mohly by pak u zemské pokladny hrabat dvakrát tolik, jako dosud. Tento návrh byl s nadšením přijat s dodatkem přísedícího dra Škardy, aby se ihned počaly hledati nové prameny zemských příjmů z nepřímých daní a aby nové daně byly vybírány dříve, než agrárníci počnou brát všema čtyřma.