Kobyla Džáma

 

 

Jmenovala se Džáma a sama o sobě nevěděla, zdali je chladnokrevná či teplokrevná. Starý hejtman, který ji kdysi měl, říkal sice o ní, že je horkokrevná, poněvadž kdysi s ním skočila přes jednoho bubeníka a hnala to kupředu, zanechávajíc vyjevené mužstvo pluku daleko za sebou a majíc na sobě tlustého majora, který v zoufalství se pletl a volal na všechny lidi, které potkával na silnici v tom letu, ba i na jeden vůz s mlékařkou: „Kupředu, hoši!“

Vletěla s ním ve vsi do jednoho loutkového divadla, kde konečně spadl, když byl, naprosto jsa již popleten, rozsekal šavlí všechny kulisy i s čertem a kašpárkem. Když se vesničané seběhli, měli s ním co dělat, než ho zmohli a než mu to vymluvili, zatím co Džáma pásla se za těmi zříceninami a za tou spoustou báječně klidně, jako by právě dosáhla největšího svého snu: nažrat se mladé lociky.

Major šel nato co nejrychleji do pense a prodal Džámu. Koupil ji jeden krasojezdec z malého cirku, který právě přišel o svého koně, jak říkal, nešťastnou náhodou. Ve skutečnosti ho prodal, aby měl do karet, na jedné takové malé venkovské štaci.

Major ze zlosti prodal Džámu velice lacino. Umínil si beztoho, že ji prodá do špatných rukou, aby se jí pomstil.

Náš krasojezdec nebyl však zlý člověk. Začal celou drezúru s cukrem. Džáma žrala cukr jako seno, až byl z toho zoufalý. Zvykla si prohledávat kapsy a neodstrašila ji ani četnická uniforma. Jednou svlékla i četnického strážmistra z úřední blůzy, a když ležel na zemi, jala se ho obracet, aby se mu dostala do kapes u kalhot, vedena utkvělou představou, že takový hezký pán, v takové blýskavé uniformě, který ji tak přátelsky hladil zprvu po krku, musí mít cukr někde v kapse.

Na tom nebylo však dost; poněvadž byla právě pouť, vyšla si k cukrářské boudě a zabořila svůj chrup do velké krychle tureckého medu. Když si pochutnala, počala olizovat cukroví a ze samé bujnosti postavila se zadkem k boudě a vyhodila. Sudžuky, svěženky, čokoláda, peprmátové pastilky a jiné k radosti mládeže rozletěly se a vylétly do výše, a tu zaržála vítězně a měkkým houpavým krokem šla ku svému cirkusovému vozu, před kterým ležel na břiše její pán a plakal. Hořce plakal - co měl také jiného dělat?

Bylo jí ho líto. Shýbla se k němu a popadla ho za kabát silnými zuby, aby ho postavila, kabát se však roztrhl vedví a krasojezdec upadl na nos. To bylo také jednou z příčin, že dívaje se pak do rozbitého kapesního zrcátka na svůj oteklý nos, prohlásil příšerně chladně: „Dobrá, prodám ji řezníkovi!“

Ráno jel na ní do města, a tu ona dělala své divy, až krasojezdec přelétl s ní nějaký automobil.

Jak se divil, když za chvíli je automobil dohonil a majitel automobilu započal s ním rozprávku, ze které vyrozuměl krasojezdec, že koho přeskočili, je majitel velkého varietního cirkusového podniku. „Tlupa kovbojů - jeden se zabil pádem s koně - angažuji vás!“ to vše slyšel krasojezdec.

V městě podepsali smlouvu. A první její vystoupení po měsíci, kdy nabyla ohnivé drezúry, bylo to, že měli z manéže za střelby revolverů s druhými koňmi tryskem jet ku vchodu cirku a zpět.

Džáma s krasojezdcem byla v čele, ale nevrátila se. Vchodem vyletěla ven a silnicí pak přes nějaké pole hnala to z města ven, a když konečně několikakilometrovou oklikou se vrátila do cirku, bylo již po představení a též po engagementu jejího pána.

Hned ráno prodal ji řezníkovi. Když Džámu vedli na porážku, tu právě spustil gramofon nějaký pochod. Džáma zastříhala ušima a šla vpředu smrti odsouzených herek pochodovým krokem. Vykračovala si vysokou školou.

„Hle, toť talent!“ zvolal řezník a místo na porážku odvedl ji domů a prodal mně.

Teď jezdím na Džámě já. Má obyčejně ten zvyk, když jedu Stromovkou, že si umíní, že už nebude dělat další kolo. Majestátním krokem vystoupí z cesty vyhrazené koním a mně a jde přes silnici k stanovišti pro koně, přičemž obyčejně někdy zajde se mnou k restauraci. To dělá jen tehdy, když vidí, že nějaký host na kraji restaurace ještě si nehodil cukr do kávy. Převrhne kávu na něho a cukr schroupne. Jsem úplně bezmocný proti ní. Jakmile chci protestovat, počne vyhazovat, a nejraději kope do dětských kočárků.

Žere také ráda preclíky a všichni preclíkáři se jí ve Stromovce zdaleka vyhýbají. Někdy si vzpomene, že už půjde domů, a tu ji nic nezadrží. A což když si vzpomene, jak uháněla s panem majorem a s krasojezdcem! Tak mě předešle odnesla místo domů do Kralup.

Díky jí za to! V Kralupech jsem předtím nikdy nebyl.