😥O mravech a zvyklostech v zemi mongolské

Humoristická přednáška

 

Jak uvádí bibliografie Pytlík Leiske, existuje nějaká zpráva v článku M. Mareše, která by možná vznesla trochu světla do této záhady. V bibliografii je odvolávka "Viz č. 1795". Bohužel v bibliografii se článek tohoto čísla nevyskytuje. M. Mareš je zřejmě Michal Mareš (*22.1.1893 - † 17.2.1977), spisovatel, novinář. Kde tu zprávu zveřejnil nevíme, neznáme ani její obsah.

Nenarazil někdo na Marešovu zprávu někde ve starých novinách? Neznáte někdo tuto povídku? Nevíte, kde byla publikována?

***

Trochu haškovského  humoru:

Vyzkoušel jsem umělou inteligenci. Na otázku: O mravech a zvyklostech v zemi mongolské, napsal to Jaroslav Hašek? mně tato chytrá, imaginární dáma sebejistě odpověděla:

Ano, O mravech a zvyklostech v zemi mongolské je název povídky, kterou napsal Jaroslav Hašek. Tato povídka je součástí souboru Asijské povídky, který vyšel v roce 1924, tedy po Haškově smrti. V této povídce Hašek popisuje své zážitky z cest po Asii, kde se dostal jako člen československých legií a později jako příslušník Rudé armády. Hašek vtipně a ironicky líčí rozdíly mezi evropskou a asijskou kulturou, zejména mezi Čechy a Mongoly.

Abych měl jistotu, zeptal jsem se stejně ještě jednou a tu si tato dáma vymyslela jinou, opět sebejistou, odpověď:

Ano, O mravech a zvyklostech v zemi mongolské je název jedné z povídek Jaroslava Haška, která vyšla v roce 1911 v časopise Humoristické listy. V této povídce Hašek popisuje, jak se v Mongolsku žije s mravenci, kteří jsou tam považováni za posvátné zvíře. Hašek využívá svůj typický humor a satiru, aby kritizoval náboženskou fanatičnost a kolonialismus. Povídka je součástí sbírky Dobrý voják Švejk a jiné podivné historky...

Ta paní lže, aniž by se alespoň trochu zapýřila. Kde to ale, proboha, sebrala? O Asijských povídkách, údajně vydaných v roce 1924 jsem nikdy neslyšel. V Humoristických listech jsem pátral rovněž bez úspěchu. Samozřejmě, že povídka nevyšla ani knižně v povídkovém cyklu Dobrý voják Švejk a jiné podivné historky [ Nakl.Hejda & Tuček Knihkupectví, Praha 1912.].

Poučení: Pánové, nevěřte inteligentním dámám! Hlavně ne té umělé!