Obzor vojennych dejstvij

Přehled válečných událostí

 

Ofenzivu lidové armády u Birska a Ufy si vysvětlíme za prvé strategickým významem obou měst a za druhé politickou situací sibiřské vlády.

Strategický význam ofenzívy bílých

Z prvního pohledu na mapu je patrné, že když jsme obsadili Birsk a Ufu, zůstaly na této frontě v rukou lidové armády pouze tři body, z kterých lze hájit Sibiř, a to Zlatoust, Věrchněuralsk a Čeljabinsk. Vytvářejí strategický trojúhelník, jehož základnou je uralský hřeben mezi Věrchněuralskem a Zlatoústém.

Dobytí Ufy obnažilo všechny přístupové cesty k sibiřské pevnosti. Postup vojsk N-ské armády od Sterlitamaku k Věrchněuralsku byl z jedné strany, severním směrem, bočním úderem na Zlatoust a z druhé, přes Trojick, na Čeljabinsk; těmito operacemi naše armáda rozbila strategický trojúhelník bílých.

Je nesporné, že úsek Birsk-Ufa byl hrozbou pro operace bílých ve směru na Krasnoufimsk. Bílým hrozilo nebezpečí. Permská fronta se posunovala kupředu a Permu hrozilo obklíčení. Ofenzíva naší N-ské armády na hřeben Uralu k Věrchněuralsku zničila spojení bílých s Dutovem směrem k Orenburku, a proto museli odpovídat na tento úder na svém pravém boku. A tak bílí nasadili všechny své nejlepší síly na úsek Birsk-Ufa. Nakupením několika divizí proti našim skupinám na tomto úseku se jim na čas podařilo vyrovnat frontu Perm-Birsk-Ufa, čimž bylo také naše pravé křídlo donuceno ustoupit od Ufy.

Politická situace sibiřské vlády

Vydáním rozkazu o prolomení fronty Birsk-Ufa zamýšlel Kolčak zapůsobit psychologicky nejen na Sibiř, ale i na spojence.

Na Sibiři šla Kolčakova vláda od neúspěchu k neúspěchu. Porážená „lidová“ armáda byla špatnou podporou. Nepokoje mezi masami na Sibiři vzrůstaly. Komunistická povstání v sibiřských městech se stala běžným zjevem.

Spojenci, vidouce Kolčakovy neúspěchy, odmítli mu pomáhat. Japonsko stáhlo svá vojska ze Sibiře, francouzské a anglické mise odjely.

Když Kolčak pocítil nevyhnutelnost porážky, přešel do ofenzívy. Do oddílů, které prolomily frontu Birsk-Ufa, naverboval všechny kontrarevoluční elementy, před nimiž stála jediná možnost - „být či nebýt“.

Závěr

Všem je jasné, co je třeba nyní dělat. Nestačí dobýt Ufu zpátky a proniknout k Uralu. Musíme Ural překročit. Ufu máme na cestě. Ať každý krasnoarmějec zná směr svého bojového pochodu: Ufa - Zlatoust -Čeljabinsk.