Pan starosta dr. Groš

 

 

Co je to groš, to snad víte. Kdo jest to dr. Groš, také. Řekne-li však pražský poplatník, že Praha má groše, musíte věřit, že říká Groše, a nikoliv groše, poněvadž ty Praha za Groše nemá.

Jest to sice dost smutné, ale české srdce potěší, že tato slovní hříčka se nedá přeložit do cizích jazyků. „Nous avons les centimes!“ Vidíte, tak by to směšně znělo, kdo by to chtěl překládat do franštiny.

V naučném slovníku není o Grošovi nic a o groši je tam toho plno. První groš objevil se kolem 1300 v Evropě, a to v Kutné Hoře, kde se objevil první Groš, to není známo. Ve středověku groš platil v Němcích za nešťastnou minci. Kdo našel na Boží hod groš, toho dle saské pověry do roka lámali kolem. Že je to neštěstí, rozumí se samo sebou.

Našeho Groše našli prý také na Boží hod páni Pražané, ale dodnes je nikdo za to nelámal kolem. Obec je jen neúnavně ždímá.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Dr. Groš je tedy starostou královského hlavního města Prahy a jako muž, který si chtěl pojistit nesmrtelnou slávu . . . Nevím, zdali to mám říci, je mně ho přece jen líto. Nikoliv, on přece ten Reprezentační dům nestaví ... Za jeho starostenství bude otevřen, za jeho starostenství se staví, ale nikdo nemůže říci, že by dr. Groš se někdy objevil na stavbě.

Chce-li se však někdo reprezentovat, není to nic špatného.

A čím se má někdo reprezentovat než milióny.

Milióny ty nejsou sice pana dr. Groše, ale s cizími milióny se dá krásně reprezentovat.

A tak bude to nejkrásnější, co kdy bylo, čím kdy byl uctěn vynikající muž. Panu dr. Grošoví vystaví obec pomník v kuchyni Reprezentačního domu . . .

Na podstavci tohoto pomníku bude napsáno:

Světlé památce našeho starosty dr. Groše

a pod tím na jedné straně:

100.000 K

Nábytek do kuchyní s konzervátorem na jídla a deset lednic systém Groš . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 25.000

34 výtahů systém Stieglor-Groš . . . . . . . . . . . . 151.000

Na druhé straně:

Rourová pošta systém Groš . . . . . . . . . . . . . . . . 12.000

Stojany na láhve systém Groš . . . . . . . . . . . . 8.000

Stropy do kuchyně . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 14.000

Železné konstrukce světlíků systém Groš . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 40.000

A na podstavci dole bude státi:

„Zařízení kuchyně stálo K 458.200. Nedostalo se 282.200 K.“

Sbor obecních starších na nátlak pana starosty dr. Groše povolil zvýšení nákladů na stavbu kuchyně v Reprezentačním domě o 282.200 K. Čest světlé památce dr. Groše - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Dne 2. července bylo tedy schváleno, že máme mít v Praze také reprezentační kuchyni v Reprezentačním domě za 458.200 K. Od té doby splývá mně dr. Groš v jednu hromadu se vznešenou kuchyní. A je také úplně správné, že se obecním zřízencům a úředníkům za starostování pana dr. Groše, „groše“ nepřidá.

Obecní zřízenec by chtěl, aby mu přidalo město 60 haléřů denně. A to nejde, kam by město přišlo, když chce mít kuchyni za 458.200 K.

Nebo takový praktikant magistrátní. Ten by chtěl o korunu denně více. To je bezmezná drzost, když pováží, že jen výtahy na jídlo do kuchyně budou stát 151.008 K. A zřízenci elektrických drah? Je to nestydatost, chtít úpravu platů, když strop kuchyně bude stát město 14.000 K. Každý má mít smysl pro to, co jest pravou občanskou ctností. Má vědět, že sebeobětavost jest prvním pravidlem občana a že neznám nic většího a báječnějšího nad takovou kuchyň za 458.200 K a slavnějšího muže ve světě nad vrchního kuchaře a starostu Prahy pana dr. Groše.

Ale čím víc člověk o tom přemýšlí, tím víc se mu to všechno plete dohromady. Dr. Groš, kuchyně, beefsteaky, rožně, výtahy, pekáče, mladočeši, staročeši, zlatý řetěz starosty, reprezentace, praktikanti, metaři, rourová pošta, sbor obecních starších.

Možno říci, že kuchyně v Reprezentačním domě je nejskvělejším dílem mladočeské politiky, kterou reprezentuje pan starosta dr. Groš. Jak vidíte, je to všechno samá reprezentace, samá kuchyně.

Mohli jsme víc udělat pro chudinství, když jsme zařídili nákladem 458.209 K obecni kuchyň?

Poněvadž se při nákladu 458.200 K také upotřebí zařízení, tu se stát může, že jeden beefsteak bude stát 500 K.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Myslím, že životní úkol starosty pana dr. Groše jest dnes kuchyní a Reprezentačním domem vyplněn. Starosta dr. Groš stojí dnes před námi jako bohatýr, jako nejslavnější muž své doby.

Dnes nedovedu si ho jinak představit než s vařečkou v ruce po té slavně vybojované aféře kuchyňské.

Za 458.200 K bylo by prý osm škol v uzavíraném území, říkají blouznivci. Ale za 458.200 K nebylo by osm takových kuchyní, jako máme dnes.

Za starostování pana dr. Groše prostavělo se v Reprezentačním domě deset miliónů. Někdo by mohl vystoupiti a říci, že za to by bylo na dvě stě škol v uzavíraném území

Hlupáci! „Menšiny jich potřebují jen sto padesát,“ řekne pan dr. Groš - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Myslím, že životní úkol starosty pana dr. Groše jest dnes kuchyní a Reprezentačním domem vyplněn. Starosta dr. Groš stojí dnes před námi jako bohatýr, jako nejslavnější muž své doby.


Životní úkol pana dr. Groše vyplněn. Už v Reprezentačním domě zavádějí rourovou poštu. Pan dr. Groš stojí před námi v plné mužné síle. Prospěl reprezentaci.

Vystavil si pomník na Josefském náměstí. A když odejde ze starostenského křesla, tu jisto jest jen jedno:

„Až nebude mít Praha Groše, tu ,groše' také ne.“

„Nous n'avons pas les centimes.“