Svátek svobody — svátkem české revoluce

 

 

16 . března otřásly se ulice staroslavného Kyjeva revoluční Marseillaisou a Kyjev tonul v záplavě rudých praporů vítězné ruské revoluce. Slavil se první svátek svobody, která učinila Rusko silným a nepřemožitelným proti jeho nepřátelům.

Vše vyšlo do ulic. Vojsko, dělnictvo, studentstvo, úřednictvo. 200 000 občanů kyjevských přišlo manifestovat a radovati se z obrození Ruska.

Nepřehledné zástupy vojska s rudými revolučními odznaky tvořily špalír, kterým procházely disciplinované řady skupin svobodných občanů s tisíci prapory a standartami, jejichž nápisy podávaly program nového svobodného Ruska: "Ať žije demokratická republika!", "Ať žije slavná ruská armáda!", " Ať žije vítězství!".

A tento nádherný slunný den, první svátek Svobody, byl velkou manifestací i české revoluce. Češi v Kyjevě, zúčastnivše se impozantním způsobem manifestace, byli zahrnuti takovými ovacemi, že dnes není již pochyby o tom, že ruský národ považuje nás Čechy za své spojence. A hřměly-li do ulic kyjevských v tento den pozdravy tisíců Čechů "Sláva svobodnému Rusku!", odpověděly nám desetitisícové hlasy: "Ať žije česká revoluce, Ať žije česká republika!".

16 . březen zůstane nám nezapomenutelným. To hromadné: "Sláva bratřím Čechům!", "Sláva české republice!" je naší směrnicí. Nechť vbrzku česká armáda po boku armád ruské republiky jde bojovat
za republiku česko-slovenskou.

Počátek manifestace

Již od časných hodin ranních shromažďovali se čeští občané z Kyjeva na shromaždišti v ulici Podvalné a Zolotovorotské Všichni účastníci přicházeli s červenobílými a červenými odznaky. Kolem osmé hodiny přišly jednotlivé skupiny Čechů a Slováků, čítajících sta hlav z továren, pracujících na obranu. Ozývají se první zvuky národní hymny. To přicházejí češti a slovenští zajatci z denievských závodů na střelivo se svou vlastní kapelou. Mají kromě českých a rudých praporů standartu s českým lvem s nadpisem  „Да здравствуетъ свободная Poccíя, покровительница свободной Чехiи!"[Ať žije svobodná Rus, patronka svobodného Česka]. Docházejí z továrny vozovky čeští dělníci - zajatci s husitským černým praporem s červeným kalichem a dále jiné a jiné skupiny Čechů se standartami: "Sláva české samostatnosti!", "Pryč s Rakouskem!", "Sláva české revoluci!", "Sláva svobodnému Rusku a jeho armádě, jdoucí osvobodit Čechy z rakouského jha!" Podvalná ulice, Zolotovorotská i ulice Divadelní plní se tisícihlavými zástupy českého občanstva, národní prapory vlající nad hlavami. Všude panuje úplný pořádek, díky neúnavné péči spolupracovníků Svazu československých spolků, kteří jako pořadatelé dávají pokyny. Po deváté hodině přijíždí pořadatel výkonného výboru slavnosti Svobody a dává propozice ku připojení českého průvodu, který zatím vzrostl na několik tisíc hlav, k průvodu manifestantů, táhnoucích od Žitomirské ulice Velkou Vladimírskou. Český průvod vstupuje na Vladimírskou ulici za bouřlivého provolání „urá!“ tisícihlavých zástupců obecenstva. Hudba hraje "Hej, Slované" a "Kde domov můj". Obecenstvo s obnaženými hlavami vzdává hold naší národní hymně. Nové výkřiky "Sláva Čechům a Slovákům" a ovace se strany obecenstva a mohutný český průvod zvolna postupuje Vladimírskou ulicí na Bibikovský bulvár. Průvod zahajují spolupracovníci Svazu z řad dobrovolců československé brigády v čele s podporučíkem V... Napřed je nesena standarta s nadpisem  „Чехи и Словаки" [Češi a Slováci]. Za ní nesou čeští dobrovolníci český prapor a prapor záložního českého batalionu s odznaky Čech, Moravy, Slezska a Slovenska. Za spolupracovníky - dobrovolníky jsou členové správy Svazu s ostatními spolupracovníky, členové spolku "Komenský" v Kyjevě, členové české kolonie a druhých českých spolků. Následují skupiny
z továren a závodů. Červenobílé prapory tvoří dlouhou řadu. Standarty s revolučními nápisy, nesené českými a slovenskými zajatci, jsou čteny nesčetnými zástupy, vítající české revolucionáře, z nichž mnozí ještě v rakouské uniformě, nadšeným voláním "Sláva české samostatnosti, sláva českému národu, bojujícímu za svou svobodu!" Objevuje se standarta s nápisem "Pryč s rakouským císařem, sláva svobodné Čechii".
Tisíce a tisíce vítají nekonečným „urá“ tuto devizu.

Na Bibikovském bulváru

Bibikovský bulvár přeplněn obecenstvem, vítajícím Čechy hromovými pozdravy. Ruští vojáci s revolučními odznaky, tvořící tu špalír, připojují se k ovacím. Všude dámy vítají Čechy máváním šátků, klobouky míhají se ve vzduchu a znovu a znovu otřásá se celý Bibikovský bulvár nadšenými hřímavými pozdravy "Sláva Čechům, ať žijí svobodné Čechy!", "Sláva svobodnému Rusku, sláva ruské republice", zahřmí jako odpověď z českých zástupů. Chvíli ticho a pak poznovu zaburácí to hromově po celé délce Bibikovského bulváru až ku Kreščatiku: "Ať žije ruská a česká republika!" Na rohu Puškinské ulice vystupuje z přítomných tu důstojníků ruský generál a pozdravuje český průvod slovy: "Nazdar, bratři Češi, ať žije vaše svobodná vlast!" Hromové "Nazdar" a "Sláva ruské armádě!"
Česká kapela hraje Marseillaisu, "Kde domov můj" a "Hej, Slované". Český zpěv nese se daleko a daleko po kyjevských ulicích za nepopsatelného jásotu.

Na Kreščatiku

Na nejhlavnější třídě Kyjeva hlava na hlavě. Kam se podíváš, řady ruského vojska, tvořící špalír a za ním tísní se ohromné zástupy, které s jásotem nás pozdravují českým "Nazdar". Zvuky naší hymny "Kde domov můj" nesou se tepnou Kyjeva, vše má klobouky s hlavy a vojsko vzdává čest. Důstojníci pozdravují nás stálými pozdravy naší svobodné vlasti. Z balkonů, oken, střech, vítají nás nové a nové pozdravy. Vojsko provolává opět a opět slávu české revoluci. Odpovídáme voláním slávy ruské armádě, svobodnému Rusku a bratrskému ruskému národu. Na rohu ulice Prorězné vítá nás komanda českých dobrovolců z D. v čele s kapitánem Z.

Před městskou dumou

Za stálých nekonečných ovací obecenstva a vojska docházejí první řady českého průvodu ku městské dumě. Tam nás vítá naší národní hymnou vojenská kapela první školy praporčíků a výkonný výbor slavnosti svobody. Místopředseda Svazu p. Jindříšek děkuje jménem Čechů a provolává slávu svobodnému Rusku, ochránci svobodných Čech. Nové ovace a český průvod defiluje kolem dumy a za zpěvu "Hej, Slované" táhnou k soudnímu paláci, kde spolupracovník Svazu inž. Šeba promluvil o významu svátku svobody pro český národ a za bouřlivého jásotu tisíců provolal slávu české republice.
Po tomto projevu rozcházely se jednotlivé skupiny českého manifestačního průvodu o půl 3. hod. odpolední.

Prožili jsme nezapomenutelné dojmy. Nebyl to jen první svátek svobody Ruska, to byl též velký svátek české revoluce.

 
Digitalizováno