Zapomenuté poznámky

(K bitvě u Zborova)
 

 

V bitvě u Zborova kromě cenného válečného materiálu padl do našich rukou i jiný materiál. Je to celá řada nejrůznějších zápisníků Rakušanů i říšských Němců, charakterisujících náladu před českým postupem v jich kruzích, a pojednávajících o nejrůznějších otázkách.

Současně s nimi padlo nám do ruk velké množství tak. zv. „beobachtungsbuchů“, ve kterých důstojnictvo činilo poznámky o tom, co se na posici děje. Že věděli dobře, kdo proti nim stojí, o tom svědčí tyto poznámky v jedné knize: 8 hod. dopoledne : 2. 7. „Feldwache No. 8 u. 7 wurde von Tschechen abgefangen." Dále je poznámka „Die Tschechen haben angegriffen. Situation ist . . .

Poznámka je neukončena, a jaká to byla vlastně situace o tom svědčí velká inkoustová skvrna; pozorovatel neměl již kdy dokončit svá pozorování o útoku českého vojska a převrhl ve zmatku inkoust. Poznámky ty našly se ve třetí linii vedle důstojnické blůzy, které neměl patrně již čas si obléci.

Že útok byl nenadálý a Rakušané i Němci cítíli se ve svých technicky dokonalých a prvotřídních opevněních u Zborova úplně, až dětsky bezpečnými, o tom našel jsem doklad v jedné knize poznámek bombou usmrceného rakouského hejtmana Rősnera „Angreifen tut der Feind bei uns nicht, nur schiesst er so lebhaft, er díirfte die Munition irgendwo gestohlen haben.“ Jistě velmi roztomilé.

O nás je poznámka: „Die Tschechen konnen uns nichts machen, da wir gentigend gesichert sind und zum Angriff getrauten sie sich nicht, da sie wissen, dass es mit uns und den Ungarn, die an uns anschiiessen, nicht gut Kirschen essen ist.“

Zmýlil se důkladně s těmi třešněmi. Škoda, že neviděl rozbité rakousko-německo-maďarské regimenty, jejichž zbytky dlouhými řadami obklopeny našimi bodáky, byly vedeny do zajetí.

Nebožtík hejtman Rősner je též autorem této poznámky: Reichsdeutsche Artilerie ist genug stark, alle Angriffen des Feindes abzuwesen."

Též malá mýlka, poněvadž říšsko-německé dělostřelectvo se vším všudy za tři čtvrtě hodiny bylo již v našich rukách.