Domů

По pусски

Povídky a humoresky

Jaroslav Hašek

Genealogie J. Haška

Napsali o Haškovi

Menger o Haškovi

Co se nikam nevešlo

Hospody

Švejkův zpěvníček

Švejkův slovník

Fotogalerie 1. část

Fotogalerie 2. část

Dokumenty

C. a k. armáda

Kde jsem hledal

 

MAPY

Švejkova cesta 1.část

Švejkova cesta 2.část

Hašek v Praze

Haškovy toulky

Hašek ve válce

Historická mapa Haliče

IR91 v Haliči část 1.

IR91 v Haliči část 2.

 

18 Osudy dobrého vojáka Švejka 18
Délka cesty: 4,78 km a jeho pouť po cestách první světové války na mapách Google Celková délka: 75,08 km
     
     
     
     
 

Kniha první, hlava 13.  Švejk jde zaopatřovat

Začátek cestyPředchozíNásledujícíMapaSeznam

 

NÁKUP OLEJE POSVĚCENÉHO OD BISKUPA

Protože v předchozí hlavě 12 nazvané "Náboženská debata" Švejk necestoval, věnuji této části alespoň obrázek.  

    

Švejk se v této kapitole zmiňuje též o hospodě "U zlatého věnce": 

Včera jsem mluvil v hospodě ,U zlatého věnce’ s jedním člověkem z venkova, je mu už šestapadesát let, a ten šel se optat na okresní hejtmanství do Nové Paky, proč mu rekvisírovali bryčku...... 

Podívejte se, co jsem zjistil o této hospodě, na stránce románových hospod.


....Umínil si tedy, že zkusí své štěstí v lékárnách. V první dali ho vyvést laborantem. V druhé chtěli telefonovat na ochrannou stanici a ve třetí mu řekl provizor, že firma Polák v Dlouhé třídě, obchod olejem a laky, bude mít rozhodně žádaný olej na skladě.Firma Polák v Dlouhé třídě byla opravdu firma agilní.....

Je zajímavé, že v Dlouhé třídě č. 27 jakási firma "Chitz & Meller" existovala a společníkem zde byl jistý Julius Pollak. Čím se však firma zabývala, nevím:

Ve stejném adresáři z roku 1910 [109b] je uveden jako prodejce olejů v Dlouhé třídě č.39 Ferdinand Adler. A pozoruhodné je, že A.J. Pollak prodával olej v nedaleké Soukenické ul č.4

 

Nevím sice, zda prodávala Švejkovi konopný olej č.3 coby olej posvěcený od biskupa firma Adler v Dlouhé, či firma Pollak v Soukenické. Ale takový konopný olej je náramná věc, jak jsem se dočetl z prospektu jedné firmy, zabývající se prodejem obdobného sortimentu jako firma Polák:

Tento, podobně jako olej lněný, zvýrazní strukturu dřeva, rychleji však, díky obsahu přírodních sikativ, ztrácí mastný efekt, při zachování hloubkové impregnace ošetřeného materiálu a dokonalém vykreslení jeho struktury. Konopné oleje a produkty z nich zároveň zabraňují pronikání škůdců do jimi ošetřeného dřeva. Jedná se o novinku na trhu...Tak vida, opět jedna oprášená staronová novinka.

Další kosmetická firma vyzdvihuje jeho příznivé účinky na lidské tělo, takže pomazaný nešťastník se mohl ještě naposledy radovat, že udělal něco pro své zdraví:

....(čistý olej z konopných semen a extrakty)  –  získávaný ze semen rostliny Cannabis Sativa (bez obsahu THC návykových látek). Je bohatým zdrojem mastných nenasycených kyselin, amino acids (aminokyselin) a výživných látek, které hydratují, vyživují a regenerují kůži....


Potom přišel ordonanc a přinesl paket, ve kterém se polnímu kurátovi oznamuje, že zítra bude při zaopatřování v nemocnici přítomno „Sdružení šlechtičen pro náboženskou výchovu vojáků“.

Toto sdružení sestávalo z hysterických bab a rozdávalo po nemocnicích vojákům obrázky svatých a povídky o katolickém vojínovi, který umírá pro císaře pána. Byl na těch povídkách barevný obrázek představující bojiště. Všude se válí mrtvoly lidí a koní, převrácené muniční vozy a děla lafetami vzhůru. Na obzoru hoří vesnice a praskají šrapnely a v popředí leží umírající voják s utrženou nohou, nad kterým se sklání anděl a přináší mu věnec s nápisem na stuze: „Ještě dnes budeš se mnou v ráji.“ A umírající se blaženě usmívá, jako by mu nesli zmrzlinu.

Toto je jeden z podobných výjevů. Ten správný, jsem bohužel nenašel, tak přikládám jiné, neméně duchaplné obrázky, které rozdávala "ta pakáž"  v nemocnicích, na nádražích a lazaretech.


 

.....Ještě potřebujeme zvoneček.“

„Na co zvoneček, Švejku?“

„Musíme po cestě zvonit, aby nám lidi smekali, když jdeme s pánembohem, pane feldkurát, s tím konopným volejem čís. 3.........

.............Obdržev svolení, Švejk přinesl za půl hodiny zvonek.

„Je od vrat zájezdní hospody ,U Křížků,’“........

S hospodou "U Křížků" je opravdu kříž. Výsledky mého bádání jsou zde.


Ten den taky přišel ještě zlý pán, aby vymohl  na Katzovi nezaplacený dluh. Neuspěl - vyhozen. Švejk, při této příležitosti též  zmiňuje hospodu "U Exnerů".

 •  


  Cesta tam i zpět činí  2,78 km. K tomu musíme přičíst ony 2 km cesty pro zvonek a zpět.
   
 •  
   
   
  Licence Creative Commons

  autor románu:Jaroslav Hašek, poznámky a mapa: Jaroslav Šerák

  použity záběry z filmu "Dobrý voják Švejk" a "Poslušně hlásím ", režiser Karel Steklý