Domů

По pусски

Povídky a humoresky

Jaroslav Hašek

Genealogie J. Haška

Napsali o Haškovi

Menger o Haškovi

Co se nikam nevešlo

Hospody

Švejkův zpěvníček

Švejkův slovník

Fotogalerie 1. část

Fotogalerie 2. část

Dokumenty

C. a k. armáda

Kde jsem hledal

 

MAPY

Švejkova cesta 1.část

Švejkova cesta 2.část

Hašek v Praze

Haškovy toulky

Hašek ve válce

Historická mapa Haliče

IR91 v Haliči část 1.

IR91 v Haliči část 2.

 

28 Osudy dobrého vojáka Švejka 28
Délka cesty: 11,68 km a jeho pouť po cestách první světové války na mapách Google Celková délka: 289,83 km
     
     
     
     
 
Kniha druhá, hlava 2 Švejkova budějovická anabáze

Začátek cestyPředchozíNásledujícíMapaSeznam

 

RADOMYŠL

Cesta na mapě z roku 1910    

   

 

   

 


Z Malčína šel s ním starý harmonikář, kterého našel tam Švejk v hospodě, když si kupoval kořalku na tu dlouhou míli k Radomyšli.

Harmonikář považoval Švejka za desertýra a radil mu, aby šel s ním do Horažďovic, že tam má provdanou dceru, jejíž muž je taky desertýr. Harmonikář v Malčíně očividně přebral.

„Má svýho muže už dva měsíce schovanýho v chlívě,“ přemlouval Švejka, „tak tebe tam taky schová a vy tam budete až do konce války. A když tam budete dva, tak vám nebude smutno.“

Po zdvořilém odmítnutí Švejkově velice se rozčílil a dal se nalevo do polí, vyhrožuje Švejkovi, že ho jde udat na četnictvo do Čížový.

V Radomyšli Švejk našel k večeru na Dolejší ulici za Floriánkem pantátu Melichárka. Když vyřídil mu pozdrav od jeho sestry ze Vráže, nijak to na pantátu neúčinkovalo.

Z toho, že Švejk nereflektoval na nabídku úkrytu v Horažďovicích je jasné, že ani toto městečko nenavštívil.


V létě a na podzim roku 2010 podnikl Jomar Hønsi anabázi po stopách Jaroslava Haška a Josefa Švejka a myslím jako jediný  absolvoval cestu, která kopírovala téměř po sto letech, pohyb těchto dobrých vojáků ve vřavě 1. světové války. Pochopitelně, že jako správný norský špion navštívil i Radomyšl a pátral po markantech, které by pomohly objasnit kde byla Dolejší ulice, Floriánek i osud pantáty Melichárka. Podařilo se, vše je již objasněno a můžete si o tom přečíst článek "Jak to bylo s Floriánkem, pantátou Melichárkem babičkou u Vráže." .Tady, na stránce Radomyšle zveřejňuji Jomarovy fotky, pořízené právě v rámci jeho anabáze.  Ale nejdříve zde chci umístit fotografii té chaloupky, kde žil pantáta Melichárek. Za tu děkuji paní Ivaně Síbkové, která je potomkem Václava Melichara alias pantáty Melichárka.

To je ta chaloupka v Dolejší ulici, dnešní Sokolské, ale již bohužel neexistuje. "...Tam najdou v Dolejší ulici za Floriánkem takovej domek, dole modře natřenej, a ptají se tam na pantátu Melichárka..."
Kostelní ulice, směr k Floriánkovi a chaloupce pantáty Melichárka.
Opět Kostelní , ale z opačné strany od Maltézského náměstí. Jako bych viděl přicházet od kostela Švejka. Nebo je to Jarda Hašek?
Pohled z Maltézského náměstí, do kterého Kostelní ulice ústí. A právě na rohu je Floriánek. To je ten domek se štítem k chodníku.
Floriánek v roce 2010.
Radomyšl v roce 1837
 
 
 
 
Licence Creative Commons

autor románu:Jaroslav Hašek, poznámky a mapa: Jaroslav Šerák

použity záběry z filmu "Dobrý voják Švejk" a "Poslušně hlásím ", režiser Karel Steklý