Domů

По pусски

Povídky a humoresky

Jaroslav Hašek

Genealogie J. Haška

Napsali o Haškovi

Menger o Haškovi

Co se nikam nevešlo

Hospody

Švejkův zpěvníček

Švejkův slovník

Fotogalerie 1. část

Fotogalerie 2. část

Dokumenty

C. a k. armáda

Kde jsem hledal

 

MAPY

Švejkova cesta 1.část

Švejkova cesta 2.část

Hašek v Praze

Haškovy toulky

Hašek ve válce

Historická mapa Haliče

IR91 v Haliči část 1.

IR91 v Haliči část 2.

 

33 Osudy dobrého vojáka Švejka 33
  a jeho pouť po cestách první světové války na mapách Google  
     
     
     
     
 
Kniha druhá, hlava 2 Švejkova budějovická anabáze

Začátek cestyPředchozíNásledujícíMapaSeznam

 

 

V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH

„Poslušně hlásím, pane obrlajtnant, že jsem opět zde,“ zasalutoval Švejk, tváře se slavnostně.

Těmito slovy končí Švejkova slavná, Budějovická anabáze.

 Z táborského nádraží až do Mariánských kasáren v Českých Budějovicích ušel  úctyhodných 161 km, vlakem ujel z Písku do Českých Budějovic 52 km. Celkem jeho strastiplná cesta jihočeským krajem měřila rovných 213 km. A to vše někdy v únoru roku 1915.

A opět se dál nadporučík se Švejkem mlčky pozorovali, až konečně řekl nadporučík Lukáš s drsnou ironií: „Pěkně vás vítám, Švejku, do Českých Budějovic. Kdo má být oběšen, ten se neutopí.

Mariánská kasárna vznikla v roce 1843 díky českobudějovickým právovárečným měšťanům. V dvoupatrové klasicistní budově byl umístěn 4. prapor pěšího pluku č. 91. V něm sloužil i básník Fráňa Šrámek a v polovině února 1915 sem narukoval  též Jaroslav Hašek. Pobyl zde až do května téhož roku, kdy byl převelen do Mostu nad Litavou. O svém pobytu zde, uvádí toto:

"Vyhodili mne na začátku války z důstojnické školy 91. pěšího pluku, pak mně odpárali i ty jednoročácké nášivky, a zatímco druzí moji bývalí kolegové dostávali titul kadetů a fähnrichů a padali jako mouchy na všech frontách, seděl jsem zavřen v kasárenské base v Budějovicích i v Mostu nad Litavou, a když mne pustili nakonec a chtěli odpravit s marškumpačkami do pole, skrýval jsem se ve stohu a přežil tak tři marškumpačky. Pak jsem simuloval, že mám padoucnici, a byli by mne málem zastřelili, kdybych se nebyl dobrovolně přihlásil do pole."

Mariánská kasárna v letech Švejkovy služby...

....a jejich zoufalý stav dnes....

...prý jedinou cenu má snad jen tahle cedule.

Narukoval jsem ve vysokých botách a na hlavě jsem měl cylindr, a poněvadž mně krejčí včas nedodal uniformu, tak jsem přišel za školou jednoročáků na cvičiště i ve vysokých botách a v cylindru a postavil jsem se do řady a mašíroval s nimi na levém flangu...

....Tak jsem konečně přece měl svůj svalový rheumatismus. Hned do nemocnice - a už bylo hej. A potom se na mne ještě štěstí usmálo podruhé. Do Budějovic byl přeložen můj pošvagřenec Dr Masák ze Žižkova a tomu mohu děkovat, že jsem se tak dlouho v nemocnici udržel. Byl by to se mnou dotáhl až k supravisitě, když jsem to ale tak zkazil s tím nešťastným ,krankenbuchem’! Myšlenka to byla dobrá, znamenitá. Opatřil jsem si velkou knihu, nalepil na ni štítek, na který jsem namaloval ,Krankenbuch des 91. Reg’. Rubriky a všechno bylo v pořádku. Zapisoval jsem tam fingovaná jména, stupně horečky, nemoce a každý den odpůldne po visitě šel jsem drze s knihou pod paždí do města.

Jednoroční dobrovolník Marek

Je známá skutečnost, že se Hašek snažil všelijak vyvléci z područí vojenské mašinérie a jeho pobyt v Budějovicích se přibližně shoduje s osudem románového hrdiny jednoročáka Marka. I jejich "léčení" v nemocnici a finta s "Krankenbuchem". Jen revmatizmus Hašek nesimuloval. Trpěl, oproti Markovi, doopravdy. Podle Radko Pytlíka [12] byl hospitalizován v posádkovém špitálu, který byl v kasárnách Landwehru ve Schnerlingově, dnešní Žižkově ulici. Jomar Hønsi opět v této problematice mnohé objasnil, při své návštěvě Českých Budějovic v létě 2011. Získal mapu z roku 1901, kde jsou kasárna zakreslena a jejich historickou podobu.

 

Tak tady se chodilo s falešným Krankenbuchem. Pohled od nádraží do dnešní Žižkovy, tehdy Radeckého ulice. Kasárna, kde býval špitál jsou vlevo.

A toto je fotografie z tohoto špitálu, zveřejněná dne 30. 4. 1915 ve Světozoru. Hašek je označen křížkem.

V dalším vyprávění Radko Pytlík upřesňuje další Haškův nemocniční pobyt: Velitel nemocnice Mudr. Peterka mu byl nakloněn a snažil se jej udržet co nejdéle. Přeložil ho proto do rehabilitačního oddělení v baráku na Lineckém předměstí. A na Lineckém předměstí, v dnešní ulici Boženy Němcové, dříve Schwarzenbergově jsou další landvérácká kasárna. Odsud Hašek podnikal své výlety do budějovických hospod. A později výlety do budějovického kraje. Viz také  Jak to bylo s Floriánkem....  

 

Přiletěla koule prudce, utrhla mu obě ruce, a von klidně stál a pořád ládo - ládo... u kanonu stál  a pořád ládoval...

 

Pitomý dobytku, máte tři dny verschärft, a až si to odbudete, hlaste se u nadporučíka Lukáše.“

 
 
 
 
Licence Creative Commons

autor románu:Jaroslav Hašek, poznámky a mapa: Jaroslav Šerák

použity záběry z filmu "Dobrý voják Švejk" a "Poslušně hlásím ", režiser Karel Steklý