Domů

По pусски

Povídky a humoresky

Jaroslav Hašek

Genealogie J. Haška

Napsali o Haškovi

Menger o Haškovi

Co se nikam nevešlo

Hospody

Švejkův zpěvníček

Švejkův slovník

Fotogalerie 1. část

Fotogalerie 2. část

Dokumenty

C. a k. armáda

Kde jsem hledal

 

MAPY

Švejkova cesta 1.část

Švejkova cesta 2.část

Hašek v Praze

Haškovy toulky

Hašek ve válce

Historická mapa Haliče

IR91 v Haliči část 1.

IR91 v Haliči část 2.

 

10 Osudy dobrého vojáka Švejka 10
Délka cesty: 2,54 km a jeho pouť po cestách první světové války na mapách Google Celková délka:12,39 km
     
     
     
     
 

Kniha první, hlava 7.  Švejk jde na vojnu 

Začátek cestyPředchozíNásledujícíMapaSeznam

 

ŠVEJK ESKORTOVÁN DO VĚZENÍ

A dobrý voják Švejk šel skromně v průvodu ozbrojených ochránců státu.

Bajonety svítily v záři slunce a na Malé Straně obrátil se Švejk před pomníkem Radeckého k zástupu, který je vyprovázel:

„Na Bělehrad! Na Bělehrad!“

A maršálek Radecký snivě se díval ze svého pomníku za vzdalujícím se dobrým vojákem Švejkem s rekrutskou kytkou na kabátě, kulhajícím na starých berlích, zatímco sděloval nějaký vážný pán lidem kolem, že vedou desentéra.

Já jsem také Čech, ale nikdo to nemusí vědět... Tuto  větu, jejímž autorem byl prý maršál Radecký, vložil Hašek do úst nadporučíku Lukášovi s dovětkem ...Považoval češství za jakousi tajnou organisaci, které je lépe zdaleka se vyhnout...

Pomník maršála Radeckého, který stával na Malostranském náměstí, potkal stejný osud, jako řada dalších pomníků v Česku. Zkrátka likvidací v rámci "dělání republiky" v roce 1918. Naštěstí byl pomník rozebrán a nyní je uložen v Lapidáriu na pražském Výstavišti, dříve park kultury a oddechu Julia Fučíka. Ó my Češi, my jsme pašáci ve věci napravování dějin. Po každé revoluci či převratu je třeba udělat nové pořádky. Nejprve zbourat sochy a pomníky minulého režimu, potom přejmenovat ulice a vystavět pomníky novým tatíčkům národa. Mimochodem, Haškův dobrý přítel Franta Sauer, byl také jedním z oněch napravovatelů dějin. On byl iniciátorem svržení  Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí.  A nevyhnulo se toto ani naší takzvané osvícené demokracii. Opět se objevují napravovatelé dějin a ničím si  svou horlivostí nezadají napravovatelů minulých. Příkladné je odstranění pomníku  zahynulému sovětskému zajatci a neznámé ženě v trestanecké obleku v Prachaticích. Vůbec nejlepšími napravovateli byli komunisté. Jejich servilnost k J. V. Stalinovi vedla tak daleko, že mu v Praze začali ještě za jeho života stavět pomník [1949], který neměl v Evropě obdoby. A jak už to bývá: jeden den jsme ve škole oslavovali Stalinovy hrdinské činy a druhý den jsem viděl pomník vyhozený do povětří. A vyhodili ho ti samí, kteří  ještě včera lezli Stalinovi do zadku. Doufám, že se nedožiji toho, že pomník bude postaven znovu, tak jako se jedná v současnosti o znovupostavení pomníku maršálu Radeckému či Mariánského sloupu. Tady se, myslím,  hnulo naše svědomí správným směrem.

Stál a čuměl do Pařížské ulice. Kdyby se Hašek dostal do jeho spárů, nepřežil by stejně, jako by nepřežil ani nacistickou okupaci.

Stalinův pomník dokončený  v roce 1955 a zbouraný v roce 1963. Mezi lidem se mu říkalo fronta na maso. Za tenhle vtípek ale mohlo být až několik let vězení. Foto [5]

...Bouch bác letí do kouta, nedávné rýmy Pavla Kohouta....a Milana Uhdeho...

 
 
 
 
Licence Creative Commons

autor románu:Jaroslav Hašek, poznámky a mapa: Jaroslav Šerák

použity záběry z filmu "Dobrý voják Švejk" a "Poslušně hlásím ", režiser Karel Steklý