Domů

По pусски

Povídky a humoresky

Jaroslav Hašek

Genealogie J. Haška

Napsali o Haškovi

Menger o Haškovi

Co se nikam nevešlo

Hospody

Švejkův zpěvníček

Švejkův slovník

Fotogalerie 1. část

Fotogalerie 2. část

Dokumenty

C. a k. armáda

Kde jsem hledal

 

MAPY

Švejkova cesta 1.část

Švejkova cesta 2.část

Hašek v Praze

Haškovy toulky

Hašek ve válce

Historická mapa Haliče

IR91 v Haliči část 1.

IR91 v Haliči část 2.

 

26 Osudy dobrého vojáka Švejka 26
Délka cesty: 34,08 km a jeho pouť po cestách první světové války na mapách Google Celková délka: 247,29 km
     
     
     
     
 
Kniha druhá, hlava 2 Švejkova budějovická anabáze

Začátek cestyPředchozíNásledujícíMapaSeznam

 

SMĚR KVĚTOV

Cesta na mapě z roku 1910    

   

 

   

 

Švejk, někdy počátkem roku 1915, vykázán z nádraží, odchází z Tábora směrem na západ, stejně jako táborští Husité k bitvě u Domažlic roku 1431. Jaká byla celá jeho cesta jihočeskou krajinou popisuje Švejk píseckému rytmistrovi: "....Švejk vysvětlil mu celou situaci. Jmenoval Tábor a všechna místa, kudy šel do Budějovic: Milevsko - Květov - Vráž - Malčín - Čížová - Sedlec - Horažďovice - Radomyšl - Putim - Štěkno - Strakonice - Volyň - Dub - Vodňany - Protivín - a zas Putim....." , ale myslím, že se trochu vytahoval, neboť z textu plyne, že červeně označená místa nenavštívil, většinou je pouze minul, což se pokusím v následujících cestách a stanovištích objasnit. Je s podivem, že putimskému strážmistru nedokázal místa svého putování vyjmenovat "...Můžete nám ukázat na mapě, kudy jste šel do těch Budějovic?"
"Já si ta místa všechna nepamatuji a jenom na to se pamatuji, že jsem zde v Putimi byl už jednou."
...že by se mu rozsvítilo až v Písku, tomu nevěřím.  

  

Stejně vedou  všechny cesty do Českých Budějovic.

 

Babička se Švejkem kdesi u Vráže. Filmový záběr je ale natočen v Putimi. Putimský kostel na záběru je toho důkazem

 

...A tak Švejk se objevil na západ od Milevska v Květově, když již vystřídal všechny vojenské písně, které znal o mašírování vojáků,.....zde je jasné, že Milevsko minul.
....Nějaká stará babička, která vracela se z kostela, zavedla na cestě od Květova do Vráže, což je neustále západním směrem, řeč se Švejkem křesťanským pozdravem: "Dobrý poledne, vojáčku, kampak máte namíříno?" .....Dají se potom z lesejčka na Malčín [dnes Malčice]. Vodtamtuď se vyhnou, vojáčku, Čížovej. Tady je varování před Čížovou, tak proč by tam lezl?
..."Jdou přímo přes les na Sedlec u Horažďovic. Tam je moc hodnej četník, ten propustí každýho přes vesnici. Mají s sebou nějaký papíry?“
„Nemám, matičko!“
„Tak ani tam nechodějí, jdou raději na Radomyšl,......"
a zde je důkaz, že nešel ani přes Sedlec a Horažďovice. Bohužel jsem také žádný Sedlec kolem Horažďovic na současných mapách nenašel. U Horažďovic je pouze obec
Sedlice  dříve Sedlitz (1837).

...Od Čížové šel Švejk dle rady babičky na Radomyšl na východ... tady se asi Švejk dostal do začarovaného kruhu, ze kterého se mu brzy podařilo uniknout, protože Radomyšl je západním směrem a Malčín, Malčice, kde si kupoval kořalku na dlouhou míli do Radomyšle severozápadním směrem od Čížové. Více o této pověstné Švejkově smyčce na další stránce.


V Protivíně byl Švejk až když jím projížděl, eskortován vlakem z Písku do Českých Budějovic, neboť tato trať přes Protivín vede. Ve své anabázi se Protivínu pouze přiblížil: ...cestou přes luka a ranní slunce uvítalo ho v zasněžených stráních nad Protivínem.
 

Tyto chalupy v Květově pamatují onu hodnou babičku ze Vráže, foto  Jomar Hønsi

Květov v roce 1830

 

 
 
 
 
Licence Creative Commons

autor románu:Jaroslav Hašek, poznámky a mapa: Jaroslav Šerák

použity záběry z filmu "Dobrý voják Švejk" a "Poslušně hlásím ", režiser Karel Steklý