Domů

По pусски

Povídky a humoresky

Jaroslav Hašek

Genealogie J. Haška

Napsali o Haškovi

Menger o Haškovi

Co se nikam nevešlo

Hospody

Švejkův zpěvníček

Švejkův slovník

Fotogalerie 1. část

Fotogalerie 2. část

Dokumenty

C. a k. armáda

Kde jsem hledal

 

MAPY

Švejkova cesta 1.část

Švejkova cesta 2.část

Hašek v Praze

Haškovy toulky

Hašek ve válce

Historická mapa Haliče

IR91 v Haliči část 1.

IR91 v Haliči část 2.

 

42 Osudy dobrého vojáka Švejka 42
Délka cesty: 43,09 km a jeho pouť po cestách první světové války na mapách Google Celková délka: 1401,45 km 
     
     
     
     
 

Kniha třetí, hlava 4  Marschieren Marsch!

Začátek cestyPředchozíNásledujícíMapaSeznam

 

 PĚŠKY NA LISKOWIEC

Cesta na mapě z roku 1910

 

 
 

 
 
 
 

Tyrawa Wołoska z alba Jomara Hønsi

 

Brigáda vystupuje z města v šest hodin večer na Turowu-Wolsku - Liskowiec - Starasol - Sambor, kde další rozkazy... Takto zněla maršruta na frontové pozice 11. marškumpanie. Vojáci se domnívali, že první část pochodu bude pouze do Tyrawy Wołoské, kterou Hašek nazývá Turawa -Wolska  . Bylo to celkem oprávněné, protože ze Sanoku je to sem asi 17 km:...Nadporučík Lukáš projížděje kolem vybízel je zcela vlídně, aby jen vstávali, že do Turowy-Wolsky jsou ještě tři kilometry, tam že bude odpočinek.....Jaké muselo nastat zděšení vždyť je čekalo ještě dalších dvacet šest kilometrů !!!... Všichni se velice mýlili, když se domnívali, že v Turowé-Wolské budou snad nocovati.... Nadporučík Lukáš ustanovil „kvartýrmachry“: telefonistu Chodounského, účetního šikovatele Vaňka a kurýra kumpanie Švejka a Balouna. Rozkazy byly jednoduché. Všichni nechají výzbroj u sanity, vyrazí ihned na Malý Polanec polní cestou a potom podél potoka dolů jihovýchodním směrem na Liskowiec.....Noclehy pro mužstvo musí být řádné; vyhýbat se zavšiveným chalupám, aby si mužstvo náležitě odpočinulo, poněvadž kumpanie vystupuje z Liskowiec již o půl sedmé hodině ranní přes Kroscienku [dnešní Kroscienko] na Starasol.  Nahoře   je  vojenská armádní mapa  Rakouska-Uherska z roku 1910. S největší pravděpodobností podle ní řídil další kroky jedenácté maršky nadporučík Lukáš. Podle ní také zřejmě postupovali za splněním rozkazu „kvartýrmachři “, oni mušketýři roku 1915. Bohužel jsem na této mapě nenalezl Malý Polanec. Na polské mapě z roku 1930, jsem ve směru na jihovýchod od Tyrawy Wołoské, nedaleko od obce Leszczowate, tedy ve směru na Liskowiec, objevil malou osadu Malopołska. Domnívám se, že by to mohl být onen Malý Polanec.

Cíl jejich cesty Liskowiec, se ve skutečnosti jmenuje Liskowate.

Liskowate z alba Jomara Hønsi

Kroscienko z alba Jomara Hønsi

Ještě k názvu obce  Starasol:  jedná se  jistě o obec Стара Сіль, Stara Sól nadaleko od Starého Samboru. Na mapě  z roku 1910 této oblasti,  je ještě uveden název tak, jak jej uvádí Hašek, jen s čárkou nad o - Starasól.

 

Pozastavme se, prosím, nad délkou celého pochodu. Neuvěřitelných 43 km s plnou polní a puškou Manlicherovkou?!


 

11. kumpanie vystoupila o půl šesté na Turowu-Wolsku.

A jako by byl poručík Dub poslechl,  počal vrhnout najednou, jak měl skloněnou hlavu, do prachu silnice, a když se vyblil, vykřikl ještě: „Vojáci, kupředu,“

 


Během pochodu na Tyrawu Wołoskou ....Švejk vytáhl z ušpiněné kožené tašky zamaštěný dopis a četl, zachovávaje krok s koněm nadporučíka Lukáše, který se dal do mírného poklusu: „Ty pacholku mizernej, ty jeden vrahu a bídáku! Pan kaprál Kříž přijel do Prahy na urláb a já jsem s ním tančila ,U Kocanů’, a von mně povídal, že prej ty tancuješ v Budějovicích ,U zelený žáby’ s nějakou pitomou flundrou a že jsi mě už úplně vopustil. Více o hospodě  "U Kocanů", později  "U města Slaného", naleznete v Románových hospodách.  Hospodu ,U zelený žáby’ jsem v Českých Budějovicích neobjevil.

 

 

 
 
 
Licence Creative Commons

autor románu:Jaroslav Hašek, poznámky a mapa: Jaroslav Šerák

použity záběry z filmu "Dobrý voják Švejk" a "Poslušně hlásím ", režiser Karel Steklý