Domů

По pусски

Povídky a humoresky

Jaroslav Hašek

Genealogie J. Haška

Napsali o Haškovi

Menger o Haškovi

Co se nikam nevešlo

Hospody

Švejkův zpěvníček

Švejkův slovník

Fotogalerie 1. část

Fotogalerie 2. část

Dokumenty

C. a k. armáda

Kde jsem hledal

 

MAPY

Švejkova cesta 1.část

Švejkova cesta 2.část

Hašek v Praze

Haškovy toulky

Hašek ve válce

Historická mapa Haliče

IR91 v Haliči část 1.

IR91 v Haliči část 2.

 

43 Osudy dobrého vojáka Švejka 43
Délka cesty: 39,76 km a jeho pouť po cestách první světové války na mapách Google Celková délka: 1441,21 km 
     
     
     
     
 

Kniha třetí, hlava 4  Marschieren Marsch!

Začátek cestyPředchozíNásledujícíMapaSeznam

 

 MALÉR U FELŠTÝNA
 

Cesta na mapě z roku 1910

 

 
 

 

Když vyrazili ráno z Liskowiec na Starasol, Sambor, vezli s sebou v polní kuchyni nešťastnou krávu, která se ještě neuvařila. Bylo usneseno, že ji budou vařit po cestě a sní se, až bude odpočinek na půl cestě z Liskowiec na Starasol.

Život lidský, poslušně hlásím, pane obrlajtnant, je tak složitej, že samotnej život člověka je proti tomu hadr. Na těchto obrázcích je dobře vidět, že se Pavel Urban, při vytváření ilustrací k poslednímu vydání románu, nechal inspirovat filmem Karla Steklého. V románu však Švejk filozofuje s Lukášem při pochodu, někde u Kroscienky, kdy Lukáš pochopitelně jede na koni.

Od brigády přicválal na koni kurýr s novým rozkazem pro 11. kumpanii, že maršrúta se mění na Felštýn [dnes ukrajinská Скелівка] , Wojalyče [Воютичіa] Sambor [Самбір] nechat stranou, [tato nová pochodová trasa, které se Švejk od Felštýna nezúčastnil je na mapě vyznačena žlutě] neboť tam není možno ubytovat kumpanii, poněvadž jsou tam dva poznaňské pluky. [Původní pochodová trasa zněla: „Brigáda vystupuje z města v šest hodin večer na Turowu-Wolsku - Liskowiec - [Kroscienku] - Starasol - Sambor, kde další rozkazy...Na mapě je vyznačena červeně].

Nadporučík Lukáš učinil okamžité disposice. Účetní šikovatel Vaněk se Švejkem vyhledají pro kumpanii nocleh ve Felštýně.

 

Od téhle vesnice dáte se napravo k říčce [Strwiaz] a podél toku říčky až zas k nejbližší vesnici, a odtamtud, kde vlévá se do ní první potok, který vám bude po pravé ruce, dáte se polní cestou nahoru, přesně na sever, a nikam jinam nemůžete zabloudit než do Felštýna! Pamatujete si to?“ A skutečně, před Felštýnem se do říčky Strwiaz  vlévá potok. Jestli že by tyto rady poskytl Lukáš někde za Chyrowem,  Švejk s Vaňkem by skutečně do Felštýna došli. Na mapě je šipkou vyznačen onen potok.

Švejk s Vaňkem se dohaduji na cestě do Felštýna [ve filmu jim sekunduje ještě Baloun]. Švejk odchází hledat Felštýn svou cestou až k rybníčku, který jsem nikde na mapách nenašel, asi zmizel v propasti času.

Švejk byl zvědav, jak asi by mu slušela ruská uniforma, která se zde válela pod vrbičkami, svlékl svou a oblékl si ruskou uniformu nešťastného nahého zajatce, který utekl od transportu, ubytovaného ve vesnici za lesem. Švejk přál si, aby sebe viděl důkladně zrcadlit ve vodě, proto chodil tak dlouho po hrázi rybníka, až ho tam našla patrola polního četnictva, která hledala ruského zběha. Byli to Maďaři a Švejka přes jeho protesty odtáhli na etapu v Chyrówě [dnes ukrajinský Хирів Chyriv], kde ho zařadili do transportu ruských zajatců určených pracovat na opravě železniční trati směrem ku Přemyšlu [dnes polský Przemyśl].

Švejkova zadnice v ruských gatích....

...a celkový pohled na novopečeného "ruského" zajatce

Pomník dobrého vojáka ve Felštýně z alba Jomara Hønsi

Z téhož Jomarova alba: nádraží v Chýrově, odkud byl Švejk transportován s ruskými zajatci  do Přemyšlu.

Chyrów na dobové pohlednici.

 

 
 
 
Licence Creative Commons

autor románu:Jaroslav Hašek, poznámky a mapa: Jaroslav Šerák

použity záběry z filmu "Dobrý voják Švejk" a "Poslušně hlásím ", režiser Karel Steklý